Jouw mening: De prijzen van ‘next-gen’ games kunnen weer teruggeschroefd worden

blank
Relatief kort voordat de nieuwe consoles op de markt kwamen, verschenen de eerste berichten dat de games voor die platformen mogelijk in prijs omhoog zouden gaan. Niet lang daarna werd dat door onder andere Sony bevestigd en ook 2K Games stapte aan boord. Tevens zijn sommige cross-gen games wat duurder, waardoor een hogere prijs zo langzamerhand een standaard aan het worden is. Dit heeft tot heel veel discussies geleid, maar er viel absoluut wat voor te zeggen.

Producties zijn veel duurder geworden door de jaren heen, daar waar prijzen in de afgelopen acht jaar min of meer gelijk zijn gebleven. De industrie heeft in zekere zin de fout gemaakt om de prijzen niet mee te laten stijgen met de games, waardoor de stap omhoog van tien tot vijftien euro best wel heftig is. Meer betalen voor games is voor niemand leuk. Dat gezegd hebbende, games maken kost heel veel geld en dat moet terugverdiend kunnen worden.

Tot zover is de ontwikkeling op financieel vlak te volgen en ook goed te onderbouwen, hoewel een nuance natuurlijk wel in-game aankopen zijn. Die nemen we in dit geval echter even voor lief, want dat is natuurlijk volledig optioneel. De ‘next-gen’ games zijn dus over het algemeen hoger geprijsd om de kosten te verantwoorden, zeker bij de komst van een nieuwe generatie. Het is in het eerste jaar behoorlijk lastig om echt enorm veel weg te zetten, zeker als het exclusieve games betreft. De tekorten van de PlayStation 5 helpen dan niet. De afzetmarkt is daardoor nog kleiner.

Vanuit dat perspectief valt alles prima te relativeren, nuanceren en onderbouwen. Dit totdat Sony afgelopen week 180 graden omdraaide en bekendmaakte dat God of War: Ragnarok en Gran Turismo 7 ook naar de PlayStation 4 zullen komen. Dit naast Horizon: Forbidden West, die eveneens zijn opwachting op de PlayStation 4 zal maken. Het is vanuit een financieel oogpunt natuurlijk logisch om te doen en als het technisch haalbaar is, waarom niet? De afzetmarkt stijgt van pakweg 10/15 miljoen consoles tegen de release van die games plots naar 120/130 miljoen consoles, wat dus voor veel hogere sales zorgt.

Daarnaast heeft Sony natuurlijk een community tevreden te houden en als ze de PlayStation 4 daarmee langer leven kunnen geven, dan is dat alleen maar fijn. Voornamelijk voor de mensen die nog niet in staat zijn om over te stappen naar de PlayStation 5, of daar simpelweg de kans niet toe hebben gehad vanwege de beperkte beschikbaarheid. Maar om dan terug te komen op de verhoogde prijzen van games: het belangrijkste argument om de prijzen te laten stijgen kan daarmee ook gelijk van tafel. Want ja, games zijn nog steeds heel duur om te maken, maar de markt waarop je het terug kan verdienen is ineens met een tienvoud toegenomen als het op exclusieve titels aankomt.

En dat is deze week de insteek van deze Jouw mening. Het is weer een stelling ontstaan uit een hersenspinsel, dus we horen graag jouw kijk hierop. Wij zijn geen financieel analisten, zijn niet bij de ontwikkeling van games betrokken en kunnen niet in de portemonnee van Sony kijken. De specifieke situatie komt ongetwijfeld met nog meer nuances en haken en ogen, maar dat neemt niet weg dat de uitspraken die gedaan zijn in de afgelopen maanden links- of rechtsom elkaar best wel tegenspreken en dat zorgt voor discussie en gefrustreerde gamers.

Maar, het is een beetje in de glazen bol kijken. Wat deze hele discussie en ons punt weer teniet kan doen is als Sony de drie genoemde cross-gen games tegen verschillende prijspunten op de markt zet. De PS4-versie van de games zou dan 10 tot 15 euro goedkoper kunnen zijn tegenover de PS5-versie, wat niet meer dan redelijk is. Zouden jullie er dan op die manier bijvoorbeeld vrede mee hebben? Daarom is dit hoe dan ook een mooi onderwerp om eens tegen het licht te houden in de Jouw mening. Laat je hieronder horen, we zijn erg benieuwd. Gaan we tekort door de bocht? Is het onzin? Kan je je er wel in vinden..? Wat het ook zijn mag, we horen het graag.

  1. Anoniem-4438's avatar

    Zoizo ubi games naar 30 ze zijn toch niet af

    0
  2. Anoniem-4438's avatar

    Er moet een onafhankelijke organisatie komen die games ‘reviewed’ voor release en bepaald op basis van kwaliteitspunten in welke prijscategorie zijn mogen zitten.
    Gameinnovatie moet terug.

    Te veel devs die copy/paste werk, sequel op sequel, HD sausje, remaster, complete edition etc, fullprice uitgeven.
    Het gros van de (veelal console)consument is helaas niet goed genoeg geïnformeerd om hier kritisch naar te kijken voordat zij een game aanschaffen.
    Uitgevers en devs maken hier volop misbruik van helaas.

    Goedkoper/duurder moet onafhankelijk bepaald worden.

    0
  3. User  avatar
    3157 XP

    Triple AAA games mogen van mij Full Price zijn, rest mag echt goedkoper.

    0
  4. User  avatar
    2533 XP

    De kosten gaan omhoog en dus de prijzen ook.
    Als een game spotgoedkoop is dan zal de kwaliteit er ook wel naar zijn.

    Overal in de productie industrie worden de productiekosten doorberekend aan de klant.

    Niets abnormaals.

    Haalt niet weg dat ik een lagere prijs ook aantrekkelijker vind, maar het is nou eenmaal niet anders.

    0
  5. User  avatar
    2575 XP

    Alsof ze hiervoor verlies leden aan (goede) games. M

    0
  6. User  avatar
    558 XP

    Vind die nieuwe prijzen zoiezo belachelijk
    Alsof ze niet genoeg terug verdienen met hun dlc microtransacties en lootboxen

    Maar voor de komende tijd heb ik dat probleem niet meer

    Heb eindelijk mijn eerste game laptop
    En haal me de games wel bij cdkeys of zo voor bijna de helft van de prijs

    0
  7. User  avatar
    1976 XP

    schroef die prijzen maar goed omlaag van games. daar ben ik zeker voor in.

    0
  8. User  avatar
    352 XP

    Even voor alle duidelijkheid, ik heb dyslexie en zelfs ik weet dat het geen zoizo is maar sowieso….

    ontopic: Ze kijken maar wat ze doen.

    0
  9. Anoniem-7925's avatar

    Eerlijk gezegd maakt het mij niet uit of een game 40 of 70 euro kost, zo lang de kwaliteit er maar naar is.
    Die ene game die ik nog full price koop in het jaar slaat geen deuk in mijn financiële situatie. Vroeger moest en zal ik alle games op release kopen, tegenwoordig heb ik geen enkele moeite om games te laten liggen totdat hij ergens in de aanbieding is. Goed voorbeeld is the last of us 2, deze afgelopen week bij de mm gescoord voor 15 euro incl de gratis ps5 60fps patch. Can’t beat that!

    0
  10. User  avatar
    286 XP

    Voor de nieuwe Ratchet & Clank betaalde ik 67,50 dus met een beetje zoeken kom je al ver.

    Dat gezegd gezien de hoge kosten van ontwikkelen heb ik niet echt een probleem daarmee. Al verschilt dit wel per game zoals een Ratchet & Clank die gewoon klaar is bij uitgave en geen gigantische bugs heeft.

    Bij andere uitgeverijen heb ik er wel meer moeite mee.

    0
  11. Anoniem-7127's avatar

    Wanneer ze een volledig en werkende game afleveren, prima. Echter dat gebeurt dus niet.

    0
  12. User  avatar
    1165 XP

    Ik ben bereid om meer te betalen voor een next-gen game als deze ook echt next-gen is én naar behoren werkt. En of ze de game dan ook uitbrengen op de last-gen consoles heb ik, vanuit het oogpunt van de uitgevers gezien, geen problemen mee.

    0
  13. Anoniem-2803's avatar

    Zowiezo, ben ik Mr.aanbieding.nl/allesdigital

    En heb ik al jaaarrreeeenn…. geen drang meer om op de eerste rij te gaan zitten qua games.
    Mits ik er 100% zeker van ben dat ik hem wil hebben.
    Maar dan alsnog met mijn beperkte tijd ligt ie vaak op mijn digitale boekenplank eer ik hem speel. Dan is ie vaak dus ook al weer 40 tot soms wel 65 procent goedkoper geworden.

    Ik maak een lijst met must haves en die koop en haal ik als ik vindt dat het de prijs is geworden die IK wil betalen.
    Geduld wordt altijd beloond.

    0
  14. Anoniem-7127's avatar

    Ik citeer: “Producties zijn veel duurder geworden door de jaren heen, daar waar prijzen in de afgelopen acht jaar min of meer gelijk zijn gebleven.“

    En dat klopt gewoon niet. De prijzen zijn meebewogen door aanpassing van het verdienmodel. Season pass, DLC, microtransactions, etc. Een verhoging is goed te praten, mits je een volledige game koopt voor die prijs.

    0
  15. Anoniem-1609's avatar

    Welke next-gen games? Ik zie alleen remasters.

    0
  16. Anoniem-2803's avatar

    Voor de troep die er tot op heden is uitgekomen betaald ik niet de hoofdprijs. Neem nou Dirt 5, het is een aanfluiting. Maneater, returnal, godfall, destruction allstars, zijn nog een paar voorbeelden. En dan hebben we nog legio games die ze niet eens op tijd durven uit te brengen. Allemaal zijn ze beneden pijl. Voor de rommel die we tot op heden hebben gezien mogen ze eerder minder vragen ipv een prijsverhoging.

    0
  17. Anoniem-2803's avatar

    @Solit_J: foutief Nederlands schrijven/typen heeft niets met Dyslexie te maken. Zie https://nl.wikipedia.org/wiki/Dyslexie
    Als je last hebt van Dyslexie dan kun je moeilijk lezen… iemand die zichzelf verdedigt door te zeggen; “ik heb Dyslexie dus ik ben slecht in Nederlands” heeft geen Dyslexie maar is slecht opgeleid.

    Hier bedoel ik jou niet mee trouwens… maar gewoon ff in het algemeen. Maar in jouw geval, doet jouw opmerking er niet toe want de eerste persoon is gewoon niet opgeleid aangezien hij foutief Nederlands typt. Iets wat bijna geen enkele Nederlander nog kan. Bijna elke reactie op deze en vele andere sites, bevatten bijna allemaal mega veel taalfouten. En dan heb ik het dus niet over typfouten.

    anyhow… on topic… Mensen gaan voor 2000 euro 2 weken op vakantie en het is voorbij. Voor 59 euro kun je maanden ofwel jaren heel veel plezier hebben, is dat opeens te veel geld?
    Noem eens een andere hobby die goedkoper is en minstens net zo leuk!! succes 🙂

    0
  18. Anoniem-266's avatar

    @Anoniem-2803:
    Je bent in ieder geval niet goed op de hoogte wat Dyslexie betekent. Het gaat niet alleen om lezen. Schrijven, denken horen hier ook bij. Best ingewikkelde materie.

    0
  19. Anoniem-266's avatar

    Gezien de inflatie vind ik fullprice PS5 games nog steeds relatief goedkoop. PS1 games waren destijds omgerekend al over de 60 euro, dat was 25 jaar geleden…

    0
  20. Anoniem-6654's avatar

    @Anoniem-2803: same vroeger kocht ik al sneller een game die net uit was voor de volle prijs maar omdat tegenwoordig games niet volledig en met bugs worden gereleased en ook gewoon omdat ik dacht dat het mijn smaak was maar dan toch niet echt was. Daadoor ben ik ook zo geworden waar ik wacht op korting tenzij het echt een game is waar ik zeker van ben dat het mijn type game is, waarvan ik bv al de beta of de voorgaande game al van heb gespeeld.

    0
  21. User  avatar
    1464 XP

    Wat mij betreft moet er gewoon een helder onderscheid komen tussen volwaardige games, waarvan de prijzen wat mij betreft dan best hoog mogen zijn, en games die microtransacties en dlc als verdienmodel hebben, waarvoor er een maximale prijs komt. Of beter nog, die gewoon gratis moeten zijn, zoals spelletjes op je telefoon. Dwing ontwikkelaars en uitgevers om een heldere keuze te maken. Is het een game die compleet is en waarin alles te unlocken is door te spelen (God of War, Spiderman etc.) of is het een game die leunt op microtransacties en kansspelen (NBA 2K MyTeam, Fifa ultimatum team etc.). In veel gevallen deel je het gewoon op in 2 delen. De full prices game en de gratis variant voor gokverslaafden. Eigenlijk doet konami dat wel goed door gratis PES light uit te brengen met alleen de MyClub mode. Dat zou fifa ook met FUT moeten doen, wat mij betreft. Of GTA met GTA online. Als je dan daarnaast een full priced volledige editie zonder online gok elementen of noodzakelijke microtransacties uitbrengt, mag die van mij best wat duurder zijn.

    0
  22. Anoniem-3781's avatar

    Het is enkel remaster, remake en/of een game vol bugs. Daar ga je niet de volle prijs voor betalen.

    0
  23. Anoniem-3781's avatar

    Alles hangd af van speelduur
    En of er van die microtransactions inzitten .
    80 voor een game van meer dan 60 uur die geen van die zever bevat = ja.

    Maar moet men ook niet verwonderd zijn dat er meer geld gaat naar minder games en dat men geen kans gaat geven aan veel meer games.
    Ook te arogant zijn in prijs te lang op zelvde houden sekiro vb. = waneer u dan toch zakt na 4 -5 jaar is er zelf geen intresse meer in u game.

    0
  24. User  avatar
    451 XP

    Ze doen maar. Koop ze toch nooit voor de volle mep.

    0
  25. Anoniem-3707's avatar

    @Anoniem-3781: inderdaad vooral ubi

    0
  26. User  avatar
    286 XP

    @Anoniem-2803: Maneater is als je de PS4 versie al hebt gratis te upgraden.

    Gewoon die versie voor een leuke prijs kopen. Game zat ook in PS+.

    0
  27. Anoniem-3802's avatar

    de console kost al 500,en dan ga ik nog ook niet 70 dokken voor een game!

    0
  28. Anoniem-7938's avatar

    Je bent niet verplicht om een game op dag één te kopen. Beetje geduld en hij kost de helft.

    0
  29. Anoniem-304's avatar

    @Anoniem-1609: returnal, spider-man miles morales, ratchet and clank,

    0
  30. Anoniem-4926's avatar

    @Anoniem-4438: Het is een mooi ideaalbeeld maar niet realistisch. Enige invloed op dit gedrag hebben wijzelf als consument door te stemmen met onze portemonnee.
    Geldt voor alle vormen van media.
    Bij films kun je ook niet een arthouse film met een budget van nog geen miljoen vergelijken met een monster productie zoals Avengers Endgame.
    Productiekosten en (speel)plezier die je eruit haalt zijn 2 verschillende factoren die los van elkaar staan. Welk van deze 2 gaat dan de prijs van het spel het meest beïnvloeden?

    0
  31. Anoniem-1928's avatar

    Maakt mij allemaal niet uit we ze doen. Ik koop mijn games toch wel Day One, ongeacht de prijs.
    Ook in de jaren 90 waren PS1 en SNES games 130 gulden, wat overeen komt met ongeveer 65 euro anno nu.
    (En ja, ik ben oud… :p )

    0
  32. Anoniem-9391's avatar

    Door de business wordt elke keer het argument gebruikt dat de ontwikkelingskosten omhoog gaan, true.
    Maar de afzetmarkt wordt ook steeds groter (China 1,4 miljard inwoners) en steeds meer gamers dan zeg maar 20 jaar geleden. Dus dat is n kul argument.
    Al blijft n AAA game waar meer dan 40 uur in zit voor 60 euro n mooie prijs na mijn mening.

    0
  33. Anoniem-4686's avatar

    Prima hoor duurdere games, maar dit zorgt er alleen voor dat ik nog selectiever wordt. De game moet wel heel goed zijn wil ik er full price voor betalen. De rest gewoon pas na een aantal maandjes.

    0
  34. User  avatar
    9074 XP

    Een Ubisoft game is nooit €60 geweest vanaf dag 1 is er al een gold editie voor €90.

    Firstparty titels zijn dan wel €70 maar zijn MT en seasonpass vrij. Sportgames hoeven helemaal niet duurder die zitten namelijk vol met lootboxes, MT en andere troep.

    0
  35. Anoniem-3484's avatar

    @Anoniem-1928:

    Je bent niet oud.

    0
  36. User  avatar
    1029 XP

    Ik vind sowieso dat digitale games echt goedkoper kunnen dan disc games!

    0
  37. Anoniem-1673's avatar

    @Melvin: nou miles morales 15 uur of zo mag echt goedkoper

    0
  38. Anoniem-6681's avatar

    @Anoniem-4926: kijk toch nog iemand die het snapt.

    Het kan natuurlijk niet zo zijn dat iemand anders gaat bepalen wat jij voor je product vraagt. Het is aan de consument om te bepalen of het het waard is.

    0
  39. User  avatar
    444 XP

    70 is vind ik te veel. Dat betaal ik alleen voor een multiplayer game Day one.
    En returnal Heb ik nu op ps5 bij gebrek aan fatsoenlijke ps5 games gekocht. Returnal zal binnenkort op marktplaats ingeruild worden. Heb ik toch al 2 games voor de prijs van 1. Verder wacht ik op aanbiedingen en Assassin’s Creed koop ik standaard een jaar later voor de helft van de prijs inclusief alles DLC. Dusja ik zit er niet zo mee maar wie graag vooraan wil staan kan lekker de volle pond betalen.

    0
  40. Anoniem-2537's avatar

    @Flaming_Kaiser: je hóeft die Gold Edition niet te kopen hè. De Standard Edition is wel gewoon 60/65

    0
  41. User  avatar
    1405 XP

    Eigenlijk koop ik nooit een game Day 1 voor de volle mep. Beetje zoeken en je bespaard al gauw zo’n 10/15 soms wel bijna 20 euri. RE Village had ik bijvoorbeeld gewoon voor €55 in huis ipv van €69,99 en zoals iemand al zei hier ook Ratchet and Clank is gewoon voor rond de €65 te krijgen. Hét grote voordeel van lekker ouderwets alles op disc kopen. €80,- daar pas ik gewoon voor, dan wacht ik wel een paar maanden.

    Mooi beredeneerd verder in het artikel. Daarbij kan je ook nog toevoegen dat je bij de nodige games tegenwoordig de volle mep betaald voor eigenlijk een halve game. De rest wordt dan weer los verkocht onder het mom van DLC. In ieder geval heeft Sony ons allemaal heerlijk slim genaaid met deze prijsverhoging. Dat GT, GoW en Horizon ook op de PS4 uitgebracht gaan worden wisten ze natuurlijk ook al wel toen ze dat verhaal over de prijs stijging de wereld in hielpen.

    0
  42. User  avatar
    722 XP

    Demon souls is zijn prijs echt wel waard, wat een parel van een game

    0
  43. Anoniem-6546's avatar

    Ik vind het geen probleem om soms de volle mep te betalen voor een game, of deze nou €50 of €70 is maakt me dan niet uit. Wat me dan wel uit maakt is de kwaliteit en hoeveel content de game bied, maar helaas is het de trend van tegenwoordig om games onvolledig bij de consument te droppen en daar ga ik niet voor betalen.

    0
  44. Anoniem-8032's avatar

    Mijn laatste 3 games waren:
    Returnal voor 75, resident evil 8 voor 60 en AC valhalla voor 30. Uiteindelijk heb ik de meeste spijt van AC. Ik betaal graag meer voor een vet spel met een unieke ervaring. Returnal was voor mij daarom ook zijn 75 meer dan waard. Liever sporadisch een duur maar bijzonder spel dan constant middelmatigheid voor een paar tientjes op de markt

    0
  45. Anoniem-3328's avatar

    Digitale versies mogen inderdaad wel een stuk goedkoper want de volle productie is er niet voor een Digitale game zoals een handleiding, doosje en bedrukking van een cd ( bluray).

    0
  46. User  avatar
    787 XP

    Stelling is volgens mij meer een wens dan een mening?

    0
  47. User  avatar
    7551 XP

    Dat gebeurt automatisch wanneer ze er teveel voor vragen, er wordt dan simpelweg minder verkocht. Nu zeker met services zoals gamepass koop ik nog minder fysieke/digitale games

    0
  48. Anoniem-4326's avatar

    In elk geval de digitale versies aangezien je geen distributie of verpakkingskosten heb.

    0
  49. Anoniem-6540's avatar

    @Anoniem-4438: geen enkele game.is tegenwoordig af

    0
  50. Anoniem-2523's avatar

    @Anoniem-6540: Speelbaar zou al fijn zijn tegenwoordig.

    0
  51. User  avatar
    12439 XP

    @Anoniem-2803: voetbal!!

    0
  52. Anoniem-1942's avatar

    @Anoniem-2803: *even

    0
  53. User  avatar
    10055 XP

    Ik vind €70/80 voor een nieuwe game wel echt te gek maar wachten erop is ook klote want YouTube laat je zo wat spoilers zien en dan ben je de lul dus het is echt klote.

    0