Review | Sniper Elite: Resistance

Review | Sniper Elite: Resistance – Je zult het nooit geloven, maar de eerste Sniper Elite-game viert aan het einde van dit jaar zijn 20-jarige jubileum. Ontwikkelaar Rebellion Developments brak met de reguliere formule van bekende shooters zoals Call of Duty en Battlefield door met Sniper Elite een frisse draai aan het genre te geven. Dit door de nadruk te leggen op stealth, strategie en een creatieve aanpak, terwijl je als sluipschutter de strijd aangaat met het nazirijk. Dit bleek een goede zet, want 20 jaar later is de franchise nog altijd springlevend. Met inmiddels meer dan tien Sniper Elite-titels, waaronder VR-adaptaties en spin-off zombie-shooters, heeft Rebellion Developments een loyale fanbase opgebouwd. De ontwikkelaar heeft een duidelijk stempel gedrukt op het stealth-shooter genre, maar toch rijst de vraag of de terugkerende formule na al deze jaren zijn tol gaat eisen.

Bekend terrein

Sniper Elite: Resistance brengt ons opnieuw terug naar de Tweede Wereldoorlog. Dit keer met de Britse SOE-agent Harry Hawker in de hoofdrol. Kenners van de franchise zullen hem herkennen als het coöp personage uit eerdere games in de franchise. Dit keer staat Hawker in de spotlights en is het aan hem om een duister plan van de Duitsers te saboteren. Het verhaal van Sniper Elite: Resistance loopt parallel aan dat van Sniper Elite 5: terwijl de oorspronkelijke protagonist, Karl Fairburne, zich inzet om de Duitsers van binnenuit te saboteren, gaat Hawker in samenwerking met het Franse verzet op onderzoek uit naar een allesvernietigend wapen, diep achter de vijandelijke linies in het bezette Frankrijk.
 

De introductie van een ‘nieuw’ hoofdpersonage geeft de inmiddels vertrouwde formule een vleugje frisse wind. Er is gekozen voor een humoristische benadering voor het interne dialoog wat Hawker met zichzelf voert, wat de ervaring een stuk energieker aan laat voelen. Hiernaast biedt Sniper Elite: Resistance echter weinig vernieuwing. De game en verschillende modi blijven grotendeels onveranderd, al zijn er nu propaganda-challenges toegevoegd. Deze uitdagingen speel je vrij door propagandaposters van het Franse verzet te verzamelen. De uitdagingen – van het behalen van een x-aantal stealth-kills binnen een tijdslimiet tot het perfect timen van verre headshots – bieden tijdelijk wat afwisseling, maar voelen uiteindelijk als een bescheiden toevoeging aan een uitgekauwde formule . De beloofde ‘advanced weapon mechanics’ blijken vooral een marketingterm te zijn om het laatste gevoel van innovatie eruit te persen.

Spanning op iedere hoek

De ruim tien uur durende campagne van Sniper Elite: Resistance wordt afgetrapt met een spectaculaire opening aan de rand van een reusachtige dam. De toon is gelijk gezet, wanneer je voor het eerst door je vizier kijkt en de nazi’s nietsvermoedend ziet rondbanjeren. Je hebt nu alle vrijheid van de wereld om het stilletjes aan te pakken, of guns-blazing op je doel af te gaan. Ongeacht de aanpak die je kiest, zorgt het uitstekende leveldesign ervoor dat de spanning om te snijden is, op vrijwel ieder moment. De verschillende gebieden die je gaandeweg aandoet zijn stuk voor stuk gevuld met legio aan nazitroepen die je maar al te graag het leven zuur maken, waardoor één foute afslag je laatste kan zijn.

De Sniper Elite-games zijn in de basis goed uitgewerkt. De eerste sniper die je in handen krijgt voelt direct weer vertrouwd aan. Als je klaar bent om je eerste nazi uit te schakelen, wordt het snel duidelijk dat je rekening moet houden met de windrichting, bullet-drop en eventueel het materiaal waarvan de helm van je tegenstander is gemaakt. Naast de basis begint de feature die Sniper Elite ooit zo uniek maakte, redelijk voorspelbaar aan te voelen. De geprezen x-ray killcam heeft in de nieuwe titel weinig vernieuwing gehad, waardoor de slow-motion headshots na al die jaren hun charme beginnen te verliezen. We hadden gehoopt dat de ontwikkelaar met de huidige technologieën de killcams nóg gedetailleerder en bruter had gemaakt, maar deze verwachting wordt helaas niet waargemaakt.

Een hoop te doen, maar weinig nieuws

Terwijl je druk bezig bent met het uitdunnen van de vijandelijke eenheden, zul je merken dat de game naast de reguliere opdrachten veel meer te bieden heeft. De locaties die je bezoekt binnen de negen missies zijn uitstekend opgebouwd en rijkelijk gevuld met optionele opdrachten, geheime paden, collectibles en meer. Echte kenners zullen snel de aanwezigheid van voormalig hoofdrolspeler Karl Fairburne opmerken door kleine verwijzingen verwerkt in het dialoog en de aanwezige collectibles. Daarnaast lijken sommige beslissingen die je neemt indirect invloed te hebben op de gebeurtenissen waar Fairburne bij betrokken is, waardoor de verbintenis tussen de nieuwe uitgave en Sniper Elite 5 op een subtiele manier doorschemert.

Toch is het tekort aan vernieuwing redelijk te wijten aan de verbintenis tussen de twee games. Sniper Elite: Resistance roept met regelmaat een déjà-vu gevoel op. De ondergrondse bunkers, treinstations en nazi-bezettingen hebben we ondertussen in alle soorten en maten wel eens voorbij zien komen – hoe goed de levels ook ontworpen zijn, het aanbod aan nieuwe wapens en vijanden voelt vrij dunnetjes aan. De missies die de game biedt – zoals het stelen van documenten, uitschakelen van een doelwit, het saboteren van de vijandelijke artillerie – volgen grotendeels dezelfde opzet als in eerdere delen, waarvan we ook niet kunnen zeggen dat we ze niet eerder hebben gezien. Kun je de ontwikkelaar dit kwalijk nemen gezien de kruisverbanden met de eerdere game? Ik denk het niet. Maar het frisse en innovatieve gevoel waarmee de serie twintig jaar geleden begon, begint langzaamaan te vervagen.

Haarscherp de geschiedenis in

De gedetailleerde omgevingen en realistische effecten spatten van het scherm af. Vanaf het moment dat we de game voor het eerst opstartte, keken we onze ogen uit. De gehele feeling van een door oorlog geteisterde setting die de game probeert na te streven, is duidelijk terug te zien. De locaties zijn duidelijk getekend door de chaos die zich heeft afgespeeld wat heeft geleid tot de Duitse bezetting. Dit is terug te zien in de gehavende gebouwen, met rook gevulde lucht en verwoeste omgevingen. De verschillende gebieden zijn voorzien van een hoop (kleine) details en interactieve objecten, waardoor de wereld  dynamisch, levendig en compleet aanvoelt.  

Hoewel de gameplay op weinig momenten echt weet te verrassen, is de technische uitvoering dik in orde. Sniper Elite: Resistance biedt een haarscherpe ervaring in 4K resolutie met een stabiele 60fps op de PlayStation 5 Pro. Het veelbesproken probleem van domme AI wat de serie al jaren teistert, is iets wat gelukkig enige verbetering ziet. De Duitsers zijn vrij alert en merken je snel op als je te rigoureus te werk gaat. Tegelijkertijd bewandelen ze vooral een vooraf bepaald pad en zal je ze weinig echt bijzondere dingen zien doen. Mochten ze je opmerken, dan komen ze echter in grote getale op je af en maak je het jezelf erg lastig. De AI is daarmee niet per se slecht, maar ook zeker niet baanbrekend.

Gespeeld op: PlayStation 5 (Pro)
Ook beschikbaar op: PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X|S en pc.

Conclusie

Sniper Elite: Resistance biedt een prima basis waarmee Rebellion Developments al jaren de harten van hun trouwe achterban weet te veroveren. Nu we twee decennia en ruim tien games verder zijn, begint de formule echter wel een beetje zijn charme te verliezen. Sniper Elite: Resistance brengt weinig vernieuwing waar we na veel herhaling inmiddels wel een beetje aan toe zijn. Begrijp ons niet verkeerd, de game ziet er strak uit en speelt heerlijk weg, maar voor de kenners onder ons zal deze game toch een gevoel van herhaling op kunnen roepen. Aangezien de nieuwe titel parallel loopt aan het verhaal van Sniper Elite 5, zien we weinig innovatie of unieke content in de game wat onze aandacht weet te trekken. Er worden geen nieuwe vijandtypen geïntroduceerd, het aantal nieuwe wapens en uitrusting is op één hand te tellen en de opdrachten voelen bekend aan. Rebellion wil duidelijk vasthouden aan de formule die de serie zo succesvol maakte, maar het gevoel heerst dat de franchise toe is aan een hoognodige upgrade.

Pluspunten

Combat voelt heerlijk aan
Uitstekend level design
Missies bieden uren aan speelplezier
Verfrissend dialoog

Minpunten

Gameplay biedt weinig vernieuwing
Amper nieuwe uitrusting en vijanden
Kill-cam mechaniek mist hoognodige upgrade
7.0
  1. Anoniem-4836's avatar

    Kortom uitmelken

    0
  2. Anoniem-8605's avatar

    is altijd hetzelfde

    0
  3. Anoniem-1608's avatar

    Ik heb er veel plezier mee. In deel 2 en 3 hebben ze stappen gezet in de goede richting. En daar is het blijven hangen.

    Maar ik vind het heerlijk wegspelen en is voor mij iedere cent waard. Maar een prijskaartje van 30-40 euro was op zijn plaats.

    0
  4. Anoniem-2496's avatar

    Knippen plakken.

    0
  5. Anoniem-4374's avatar

    Serie heeft me nooit overtuigd na meerdere pogingen. Trailer van dit deel ook niet, helaas.

    Veel plezier voor degenen die hier wel van genieten.

    0
  6. User  avatar
    233 XP

    Vanmiddag de game gedownload. Van ’t weekend maar eens een aantal x-ray killcammetjes pakken

    0
  7. Anoniem-5419's avatar

    Bocht, meuk, zooi, bah.

    0
  8. User  avatar
    159 XP

    Heb hem vandaag binnengekregen en het is een leuke game

    0
  9. Anoniem-2544's avatar

    Waarom moeten mensen andere vreemde laten weten bij een review dat volgens hen de game wel top is omdat zij hem hebben liggen..

    Tuurlijk vind jij dat, jij hebt hem liggen..

    Of wat meestal het geval is, je bent eigenlijk niet zeker van je aankoop en dus moet je het recht praten voor jezelf tegen vreemdelingen.

    0
  10. Anoniem-6687's avatar

    Heb Sniper Elite 4 en 5 met plezier (100% uitgespeeld) dus dit deel mag niet ontbreken.
    Morgenmiddag krijg ik hem binnen en dan gelijk weer Axis Invasion doen.

    0
  11. Anoniem-2957's avatar

    Heb je 1 deel gespeeld heb je ze allemaal gespeeld….1 pot nat kom met iets nieuws of rot op geldwolven

    0
  12. Anoniem-5882's avatar

    @Anoniem-2544: ik vind het veel vreemder dat mensen die het niet hebben gespeeld als meuk, zooi bestempelen…

    0
  13. Anoniem-8637's avatar

    @Anoniem-2544: Kan ook andersom he dat jij hem niks vind is JOU mening

    0
  14. Anoniem-6193's avatar

    @Anoniem-2544: Waarom moeten mensen altijd zeiken op een game en iedereen die m leuk vindt? Koop m gewoon lekker niet en laat de rest van de mensen die er wel plezier aan beleven met rust

    0
  15. User  avatar
    233 XP

    @Anoniem-6193:
    En vooral bij deze game. Sniper games zijn echt voor de liefhebbers.
    Verwacht hier geen baanbrekende innovatie in gaming

    0
  16. Anoniem-3649's avatar

    @van Koten: “Verwacht hier geen baanbrekende innovatie in gaming”

    Dat hoef je eigenlijk van geen enkele game meer te verwachten……waarom dat met deze game zo’n groot minpunt is………..geen idee.

    0
  17. Anoniem-6479's avatar

    Mensen noemen het meuk hebben hem zelf niet gespeeld, en volgen blindelings de andere schapen..
    Mensen zeggen elke sniper elite game is hetzelfde en kopen zelf waarschijnlijk toch weer cod,fifa en de rest van de copy/paste games..
    Ik vind het een fijne co-op game.. en axis invasions zijn altijd leuk om mensen een beetje te pesten haha

    0
  18. User  avatar
    233 XP

    @Anoniem-3649:
    Ben ik met je eens. Meeste hebben we allang een keer gezien zo onderhand. Gewoon een vette game in het genre waar je van houd is prima.
    Ben momenteel rustig de levels aan het scouten op zoek naar secondaire objectives en manieren om alles te cleanen, heerlijk genieten. M’n 1e sniperkill was een meeuw die iets te verleidelijk op een paal stond

    0
  19. Anoniem-5722's avatar

    @van Koten: mand

    0
  20. Anoniem-1415's avatar

    Uitgespeelt…
    En zoals de laatste missie al zei
    End Of The Line…
    Was dit de laatste game
    van de Elite serie die ik kocht.
    Want er zit gewoon geen verandering in het spel

    0
  21. User  avatar
    233 XP

    @Anoniem-5722:
    Sorry, ik probeer het echt

    0
  22. Anoniem-7594's avatar

    @Anoniem-2957: dus koop je geen games meer dus

    0
  23. User  avatar
    9970 XP

    @Anoniem-1415: dat hebben ze van te voren ook gewoon aangegeven he, dat weet je hoop ik?
    Alles wat we krijgen is duidelijk verteld door de ontwikkelaar
    Het is meer een soort standalone dlc.

    Ik wist het ook niet tot ik het spel binnen had, maar dat is mijn eigen geschild.
    Dat gezegd te hebben hoeft niet te betekenen dat ik het niet leuk ga vinden

    0
  24. User  avatar
    43 XP

    @Anoniem-1415:
    er zit geen verandering in omdat het werkt, ik ben fan van t eerste uur en keek er enorm naar uit.
    je wist voordat je hem kocht hoe de game ineen zit , juist nieuw verhaal

    0
  25. User  avatar
    43 XP

    de minpunten die playsence aanhaald kloppen maar de ramones maakte ook dezelfde muziek omdat t werkt.
    Ik keek er enorm naar uit en de game stelt niet teleur als je voor een thropy gaat

    0
  26. Anoniem-8043's avatar

    Ik wacht tot deze in de aanbieding is. Te weinig vernieuwend om de volle mep te betalen…..

    0
  27. Anoniem-6185's avatar

    Het is een mager nieuw deel in de franchise. Eerder een stap terug dan voorwaarts.
    Grafisch stelt deze teleur anno 2025. Hoeft echt geen pareltje te zijn, maar het is echt ondermaats.
    X ray killcams is niet innoverend en heb je allemaal al eens gezien, als je de andere delen ook hebt gespeeld.
    Door het grafisch beter te maken zou het Sniper Elite tot een hoger level hebben gebracht in de franchise.
    Ze hadden dan de X ray kill cam echt vet kunnen maken en het grafisch er uit laten spatten.
    Ook de omgeving, zeker met snipen dat je toch alles beter ziet van dichtbij, mag toch zeker wat meer gedetailleerd zijn op next gen.
    Op release is de AI echt slecht, dat kan nog wel gefixt worden met patches, maar nu is het echt triest.
    Persoonlijk had ik er wel meer van verwacht, maar gelukkig kunnen spelen met gamepass.
    Voor mij een magere 6.

    0
  28. Anoniem-8689's avatar

    Jammer dat de game wordt gereviewed op de PS5 pro. Ik denk dat 95% van de gamers die geïnteresseerd zijn in deze game geen pro hebben. Dat de game uitstekend loopt op de pro is voor deze mensen niet echt interessant. Misschien dat er in het vervolg melding kan worden gedaan hoe de game loopt op de verschillende laatste consoles, en dan bedoel ik natuurlijk de XSX, PS5 en ook de pro versie.

    0
  29. Anoniem-2238's avatar

    @Anoniem-2544: Ben je jaloers? Hahahahaha

    0
  30. Anoniem-3611's avatar

    @Anoniem-4836: en is precies wat er al jaren gebeurt met fifa en call of duty en vervolgens is kwaliteit al jaren het zelfde kortom slechte games

    0
  31. Anoniem-7602's avatar

    Invasion mode is voor mij een leuke vernieuwing maar biedt weinig creativiteit had veel meer uit gehaald kunnen worden.

    0
  32. Anoniem-2481's avatar

    Ik vind het een prettige game met mooie missies. Wat ik wel mis zijn de missies zoals je die in SE5 had. Zoals Festung Guernsey en Liberation. In de landerijen. Nu zijn de levels compacter en meer in dorpen en fabrieken.
    Verder is er niet heel veel innovatie, maar dat ontbreekt wel vaker bij games met een reeks. FIFA, CoD, F1, zijn daar voorbeelden van

    0
  33. Anoniem-9933's avatar

    Jammer dat dit soort games niet worden besproken en beoordeeld op de verschillende moeilijkheidsgradaties. Kijk …. als je alles voorgekauwd krijgt in de makkelijkste modus, is het wel leuk wegspelen. Maar het wordt toch een stuk uitdagender op het moment dat je géén kaart, HUD en hulpmiddelen op je vizier hebt. Dan worden windrichting, afstand en beperkte vizierafstelling ineens een compleet ander verhaal. Ik speel óók diverse Sniper Ghost warrior games waarvoor hetzelfde geldt. Hierbij moet je wel degelijk tactisch en strategisch te werk gaan. En dát zijn echte uitdagingen.

    0
  34. Anoniem-9921's avatar

    @Anoniem-2481: heb liever een dlc met de gevechten om Parijs. En dan met name op en rondom de eifeltoren met grotere garnizoen.

    0
  35. Anoniem-9416's avatar

    Niks aan toe te voegen

    0

Meer Sniper Elite: Resistance

Meer